Dowiedz się więcej

Tak większość z Nas postrzega związki zawodowe: strajki, protesty, taczki, palone opony itp. Dlatego zachęcamy Was do zapoznania się z podstawowymi informacjami o zakładowej organizacji związkowej oraz jej znaczeniu dla każdego pracownika. Zapoznanie się z całością zajmie nie więcej niż 5 minut.

Co to jest związek zawodowy?

Związek zawodowy jest organizacją dobrowolną i samorządną stworzoną do reprezentowania pracowników, a także do obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Związek zawodowy działający na terenie zakładu pracy jest niezależny od pracodawcy.

Kto może należeć do związku zawodowego?

Do związku zawodowego działającego przy zakładzie pracy mogą należeć osoby wykonujące pracę zarobkową, czyli pracownicy oraz osoby świadczące pracę na innej podstawie niż umowa o pracę. Do związku zawodowego mogą należeć także emerytowani pracownicy.

Jak przystąpić do związku zawodowego?

Do przystąpienia niezbędne jest wypełnienie deklaracji członkowskiej, znajdziesz ją w sekcji Dokumenty lub klikając w przycisk 'Dołącz do nas’ na stronie głównej. Deklarację członkowską należy oddać jednemu z członków Zarządu związku (patrz sekcja 'O nas’). Można również pobrać druk bezpośrednio u członków Zarządu związku.
Po otrzymaniu deklaracji Zarząd podejmie stosowną uchwałę i przekaże stosowną informację.

Czy należy obawiać się przynależności do związku zawodowego?

Nie należy się obawiać przynależności do związku zawodowego.
Po pierwsze zakazane jest nierówne traktowanie ze względu na przynależność do związku lub brak takiej przynależności. W szczególności dotyczy to:
– podpisania bądź rozwiązania umowy o pracę;
– niekorzystnego kształtowanie wynagrodzenia (zaniżanie płacy, mniejsze podwyżki, zaniżane premie itp.);
– pomijania przy awansach i nagrodach;
– pomijania bądź utrudniania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Po drugie chronimy dane naszych członków, w szczególności nie przekazujemy tych danych pracodawcy. W przypadkach koniecznych i przewidzianych prawem przekazujemy wyłącznie informację o skorzystaniu z prawa do obrony pracownika (bez wskazywania czy jest członkiem związku czy też nim nie jest).

Czym zajmują się związki zawodowe?

Podstawowym zadaniem w zakresie zbiorowych praw i interesów jest reprezentacja osób wykonujących pracę na rzecz danego pracodawcy i to bez względu na ich przynależność do związku lub jej brak.
W sprawach indywidualnych związek reprezentuje prawa i interesy swoich członków, ewentualnie związek może się podjąć obrony praw i interesów osoby niezrzeszonej.
Związek będący zakładową organizacją związkową ma uprawnienia, oprócz wyżej wymienionych, w szczególności do:
– sprawowania kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
– kierowania działalnością społecznej inspekcji pracy i współdziałania z państwową inspekcją pracy;
– zajmowania się warunkami życia emerytów i rencistów;
– ustalania zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podziału środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności (w porozumieniu z pracodawcą);
– uzgadniania przyznawania świadczeń z ZFŚS;
– uzgadniania w porozumieniu z pracodawcą regulaminów premiowania i nagradzania;
– uzyskiwania informacji od pracodawcy;
– wchodzenia w spór zbiorowy z pracodawcą.
Szczegółowe informacje o naszej działalności znajdziesz w statucie (sekcja Dokumenty) lub w sekcji O nas.

Co może związek zawodowy w sprawach wymagających porozumienia?

W sprawach wymagających porozumienia z pracodawcą zakładowa organizacja związkowa może prowadzić negocjacje odnośnie treści poszczególnych aktów i regulacji. W przypadku osiągnięcia porozumienia związek zawodowy oraz pracodawca podpisują stosowne porozumienie, a dany akt bądź regulacja wchodzą w życie. W przypadku braku porozumienia strony mogą spisać protokół rozbieżności, a pracodawca jest uprawniony do wprowadzenie w życie swoich rozwiązań. W takiej sytuacji związek zawodowy może wejść w spór zbiorowy z pracodawcą i w ten sposób dążyć do realizacji swoich celów.

Kiedy związek zajmie się moją sprawą lub sprawą grupy pracowników?

Związek zawodowy może zająć się zarówno sprawą indywidualną, jak i sprawą dotyczącą wielu osób w momencie kiedy otrzyma odpowiednie zgłoszenie. Bez Waszych zgłoszeń mamy ograniczone możliwości reprezentowania Was i dbania o Wasze prawa.
Dlatego zachęcamy Was do zgłaszania poszczególnych spraw: osobiście, mailem, telefonicznie oraz z wykorzystaniem formularza na naszej stronie.